piątek, 23 czerwca 2017

Neuschwanstein - bawarska perełka rodem z Disneya


Zamek Neuschwanstein znają chyba wszyscy. Być może nie z nazwy, gdyż wymawiając ją można połamać sobie język. Za to widząc zdjęcie lub słysząc porównanie do zamku z loga Disneya, od razu każdemu rozjaśnia się w głowie. 


Od zawsze chciałam go zobaczyć- piękna budowla zlokalizowana w jeszcze piękniejszych okolicznościach przyrody kusiła od wielu, wielu lat. No i w końcu się udało. Było PIĘKNIE!!! 

Miejsce jest baaaaardzo oblegane przez turystów. Szacuje się, że bywają dni, gdy liczba odwiedzających sięga nawet 10 000! Nasza wizyta przypadała na połowę maja, na szczęście poza szczytem sezonu, a i tak zwiedzających było sporo, dlatego wolę nie wiedzieć co dzieje się tu w miesiącach wakacyjnych. 
Jeśli chcecie zwiedzić wnętrza zamku koniecznie zarezerwujcie bilet przez internet. Manewr ten pomoże Wam zaoszczędzić sporo czasu- dla osób z rezerwacjami jest osobna kolejka, która skraca się o wiele szybciej niż kolejka obok :) Wstęp do najtańszych nie należy, ale według nas naprawdę warto przespacerować się po komnatach i posłuchać barwnej historii twórcy zamku- Ludwika II, który de fakto tworząc swoje królestwo zastrzegał, że żadne obce persony, nigdy nie przekroczą drzwi jego zamku. Pewnie teraz przewraca się w grobie.

Aby się tu dostać, wpiszcie w nawigację adres centrum biletowego (Alpseestrasse 12, D-87645 Hohenschwangau). Tam zaparkujecie też auto (wszystkie parkingi są strzeżone i płatne- ok. 6 € bez limitu czasu). Przejazd z Monachium zajmuje około 2 godzin. 

Przy Ticketscenter i parkingach znajduje się Muzeum Królów Bawarskich, jeziorko Alpssee oraz rozpościera się widok na Zamek Hohenschwangau. 

Aby spod kas biletowych dostać się do Neuschwanstein macie 3 rozwiązania: możecie udać się na autobus, wcisnąć się w bryczkę lub podreptać pieszo. My wybraliśmy spacer, który zajął nam około 30 minut. Pod koniec wędrówki naszym oczom ukazały się takie oto widoki.
Nie było innej możliwości- coś musiało być w remoncie :) 


U podnóży zamku znajduje się taras widokowy- przystańcie tam na chwilkę bo naprawdę warto. 
Z resztą po spacerze pod górę sami poczujecie chęć odpoczynku. A gdzie odpoczniecie lepiej niż w takich okolicznościach przyrody? Aż ciężko uwierzyć, że kilka metrów obok tarasu widokowego natkniemy się na kilka budek z turystycznym badziewiem, ale i hot spot- selfiaki można wrzucać na insta na bieżąco. 


Koniecznie przejdźcie się też na kolejny taras widokowy. Mijacie zamek, za nim jeszcze tylko 5 minut spacerkiem i czekają Was takie oto widoki na okolicę.Idealnie miejsce na sesję zdjęciową ;) 

Robi wrażenie, prawda? Widzieliśmy wiele osób z którymi wygrało lenistwo i odpuścili sobie tenże krótki spacerek. Nie popełniajcie tego samego błędu. Co prawda na drogowskazach widnieje informacja, że od kolejnej atrakcji dzieli nas 20 min drogi- ale to chyba gdybyście mieli ochotę się tam doczołgać . Zdrowym, młodym nogom dystans ten zajmuje 10 minut.

O kolejne 5 minut spaceru oddalony jest mostek z którego rozpościera się piękny widok na cały zamek.


Jako wisienkę na torcie zostawiliśmy sobie zwiedzanie wnętrza. Cykanie fotek w środku jest zabronione.


Przed wejściem do komnat udało nam się spotkać prawdziwą księżniczkę :) 


Widok z zamkowego tarasu na Most Marii zawieszony na wysokości 984 m, nad rzeką Pöllat (wcześniejsze zdjęcia były robione właśnie z niego).

Informacje praktyczne:

Okolica zamku jest tak piękna, że nawet bez zwiedzania zamku będziecie pod ogromnym wrażeniem. Aczkolwiek moim zdaniem warto zapłacić te kilkanaście euro i wejść do wnętrz tego cudeńka.

Koniecznie zarezerwujcie bilet wstępu przez internet. Musicie tego dokonać najpóźniej 2 dni przed planowanym przyjazdem. A podczas rezerwacji, trzeba zdeklarować konkretną godzinę zwiedzania (planując to weźcie pod uwagę, że od kas biletowych do wejścia na zamek dzieli Was jakieś 30 minut spaceru). Do rezerwacji konieczna jest karta kredytowa. 
Zwiedzanie zamku możliwe jest tylko i wyłącznie z przewodnikiem i trawa ok 30 minut. Każdy odwiedzający otrzymuje też audio guide (język polski również jest dostępny). 

Rezerwacji możecie dokonać na oficjalnej stronie internetowej zamku TU. Możecie kupić bilet tylko na Neuschwanstein, ale dostępne są również opcje kombinowane z dodatkową możliwością obejrzenia sąsiadującego Zamku Hohenschwangau oraz Muzeum Bawarskich Królów.  Godziny otwarcia:
Kasy Biletowe: 
Kwiecień- 15. Października 8:00- 17:00
16. Pażdziernika- Marzec: 9:00-15:00

Zamek Neuschwanstein:
Kwiecień- 15. Października 9:00- 16:00
16. Pażdziernika- Marzec: 10:00-14:00

1.01, 24, 25 i 31.12- nieczynneCzytaliśmy, że fajny widok na zamek plus dodatkową adrenalinę zapewnić może przejazd kolejką Tegelsberg w Schwangau (więcej informacji TU). Niestety podczas naszego pobytu kolejka była w remoncie, więc obeszliśmy się smakiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz