piątek, 6 stycznia 2017

Lotnisko Schönefeld w Berlinie - jak dojechać i gdzie parkować


Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie, które dostajemy od Was. W tym mini poradniku znajdziecie wszystkie szczegóły związane z problemem parkowania przy lotnisku i kilka innych ważnych porad związanych z planowaniem podróży z tego miejsca. No to jedziemy... ekhm lecimy !

Lotnisko Schönefeld w Berlinie obsługuje loty zarówno krajowe ( Niemcy ) jak i międzynarodowe. Jest popularne wsród polaków ze względu na bogatą ofertę tanich przewoźników takich jak Ryanair, Wizzair czy Easy Jet. Pełną listę przewoźników znajdziecie tutaj.

Oficjalna strona internetowa lotniska ( http://www.berlin-airport.de/pl/podrozni-sxf/index.php ) jest bardzo przejrzysta, więc skupimy się tutaj na konkretnych poradach, których tam nie znajdziecie.

JAK DOJECHAĆ :

Samochodem : Każdy z nas posiada nawigację w samochodzie lub telefon z Google Maps.
Wystarczy wpisać : Flughafen Schönefeld. 
Pełny adres to : Mittelstraße / Am Seegraben / B96a, 12521 Berlin

Pociągiem:
Aktualnie do Berlina możemy dostać się pociągiem z Kostrzyna nad Odrą lub Słubic. Wymieniam miejscowości graniczne. Oczywiście mamy bezpośrednie pociągi z wielu miast w Polsce. Do Stolicy Niemiec dojedziemy z Warszawy, Szczecina, Bydgoszczy, Zielonej Góry czy Gorzowa Wielkopolskiego.
Konkretne połączenie wyszukacie na stronie PKP : http://rozklad-pkp.plS-bahnem ( S9 i S45 ):
Jak już wysiądziesz z pociągu, to trzeba się dostać na lotnisko. Opiszę Wam dwie alternatywne i dość popularne trasy.

1. Z Dworca głównego ( Hauptbahnhoff ).
Przechodzimy na peron obsługujący S-bahn. Najpierw wsiadamy do kolejki oznaczonej numerem S7 w kierunku Ahrensfelde BHF ( czas przejazdu 15 minut ) . Następnie wysiadamy na stacji Ostkreuz BHF, aby wsiąść do kolejki oznaczonej S9 w kierunku Flughafen Berlin-Schoenefeld BHF (czas przejazdu 28 minut ). Wysiadamy na ostatniej stacji Flughafen Berlin-Schoenefeld BHF. Łączny czas przejazdu 43 minut plus czas oczekiwania przy przesiadce około 5-10 minut.

2. Z Dworca Berlin-Lichtenberg.
Przechodzimy na peron obsługujący S-bahn. Wsiadamy do kolejki oznaczonej numerem S75 w kierunku Westkreuz ( czas przejazdu 4 minuty ). Następnie wysiadamy na stacji Ostkreuz BHF, aby wsiąść do kolejki oznaczonej S9 w kierunku Flughafen Berlin-Schoenefeld BHF ( czas przejazdu 28 minut ). Wysiadamy na ostatniej stacji Flughafen Berlin-Schoenefeld BHF. Łączny czas przejazdu 32 minut plus czas oczekiwania przy przesiadce około 5-10 minut.

3. Jeśli musisz dostać się na lotnisko z innego miejsca w Berlinie lub chcesz sprawdzić dokładny rozkład godzinowy, zaplanuj swoją podróż na stronie przewoźnika : http://www.s-bahn-berlin.de/fahrplanauskunft-routenplaner

W obydwu przypadkach potrzebujesz biletu za 3,40 €( zniżkowy 2,50 € ), który uprawnia Cię do pojedyńczego dwugodzinnego przejazdu. Podczas jazdy możesz się przesiadać. Bilet kupisz w automacie ( automaty obsługują również język polski ).

Bilety na komunikację miejską :
TarifstufeRegeltarifErmäßigt*
Berlin AB2,80 EUR1,70 EUR
Berlin BC3,10 EUR2,20 EUR
Berlin ABC3,40 EUR2,50 EUR
* für Kinder von 6 bis einschließlich 14 Jahren

Autobusem miejskim :
Na lotnisko dowiezie nas autobus miejski nr X7. Aktualny rozkład jazdy znajdziesz na stronie przewoźnika w języku angielskim : http://www.bvg.de/en


GDZIE ZAPARKOWAĆ SAMOCHÓD :
Wyszukiwarka zaproponuje Wam mnóstwo miejsc. Jednak nie podpowie, które jest najlepsze !
Zawsze jeśli lecimy na kilka dni z Schoenefeldu, w Berlinie zjawiamy się własnym samochodem. Parking z którego korzystamy znajduje się naprzeciwko lotniska. Mapki poniżej pozwolą Wam na dokładne zlokalizowanie parkingu 
(a w zasadzie dwóch ).     
Jak widać na zdjęciach z googlemaps, parkingi nie są zbyt pojemne. Istnieje niewielkie ryzyko, że możemy nie znaleźć tam miejsca. Nam jednak to się nigdy nie zdażyło.
Macie do wyboru dwa parkingi.

1. Zamknięty z monitoringiem.
Ten parking posiada własną stronę internetową w języku polskim z możliwością rezerwacji miejsca. 
I to jest najlepsza opcja ( pewna rezerwacja + kamery online na stronie parkingu z 5 tygodniowym zapisem danych ). Ostatnio na stronie widnieje informacja o przebudowie parkingu i braku możliwości rezerwacji. W Październiku 2016 rzeczywiście nie udało nam się tam zaparkować.
Przy wjeździe pobieracie bilet, a przed wyjazdem płacicie w automacie. Przyjmuje gotówkę i karty kredytowe.
Ceny : Pierwszy dzień 10,00 €, drugi dzień 8,00 € za każdy następny 4,00 €.

2. Otwarty z parkometrem.
Sąsiaduje z parkingiem zamkniętym. Jeśli nie uda Wam się zarezerwować miejsca na parkingu monitorowanym to nie wpadajcie w panikę. My już kilkukrotnie zostawialiśmy auto na parkingu obok. Różnica jest taka, że musicie z góry wykupić bilet w Parkomacie na określoną ilość dni. 4 dni w październiku 2016 kosztowały nas 32,00 €


PORADY ZWIĄZANE Z LOTNISKIEM :

Jedzenie:
Pamiętajcie, że na każde lotnisko możecie zabrać własne jedzenie. Nie zawsze chodzi o oszczędzanie, ale też jakość. Na lotnisku znajdziecie wiele knajpek i barów, gdzie możecie napić się kawy czy piwka przed odlotem. Ceny ? Lotniskowe :)
Jeśli masz ochotę na klasyczną niemiecką kiełbaskę, to przed wejściem na terminal znajdziesz jedną z budek ze świeżymi wurstami. Kolejna często się rozstawia przy ścieżce łączącej stacje S-bahn z terminalem.Internet :
Na lotnisku macie możliwość skorzystać z jednej godziny darmowego internetu ( WiFi lotniskowe ). Ostatnio coś im się podwiesiło i korzystaliśmy z internetu przez 3 godziny. Warto próbować.

AKTUALIZACJA 30.05.2017:
W razie braku wolnych miejsc w okolicy lotniska na proponowanych wyżej lotniskach jest jeszcze opcja alternatywna. Parking Hotelu Holiday Inn Berlin oddalony około 2 km od lotniska. Auto możecie zostawić zupełnie bezpłatnie ( ! ) na parkingu prze hotelem lub w parkingu podziemnym za około 18 € za dzień. 
Co najważniejsze, z hotelu na lotnisko dowiezie was darmowy shuttle bus. Z lotniska do hotelu również możecie liczyć na darmowego busa co 30 minut ( w godzinach nocnych co godzinę ). Brak komentarzy:

Prześlij komentarz